Strona główna
Info o Zawodach
Historia
Nasz Zespół
Galeria
Kontakt


 

MIĘDZYSZKOLNY KLUB SPORTOWY „PIAST” GŁOGÓW


Międzyszkolny Klub Sportowy „Piast” Głogów powstał w maju 1956 roku z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego Jana Kośka i Jerzego Najgebauera. Powołano do życia sekcję piłki siatkowej chłopców oraz lekkiej atletyki. W 1959 roku do dwójki organizatorów klubu dołączył Jerzy Staszyński. Do 1975 roku klub działał w województwie zielonogórskim. Nie posiadał on wówczas osobowości prawnej, nie były wybierane władze klubu. Na przełomie lat 60-70-tych w strukturach powiatowych powołano zastępcę Inspektora Oświaty i Wychowania d.s. wychowania fizycznego, który sprawował opiekę m.in. nad klubem. Wielki zapał szkoleniowców oraz przyjazna atmosfera władz oświatowych stworzona wokół sportu szkolnego zaowocowała świetnymi wynikami w funkcjonujących sekcjach „Piasta” Głogów.

W 1983 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 w Głogowie oddano do użytku 25 metrową pływalnię. Zorganizowano naukę pływania, dzięki której udało się „wyłowić” uzdolnioną pływacko młodzież. Z inicjatywą utworzenia sekcji pływackiej wystąpił nauczyciel i trener pływania ze Szkoły Podstawowej Nr 10 Marek Groffik. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu i pomocy drugiego pasjonaty pływania lekarza Lecha Jankowskiego udało się przekonać władze oświatowe do utworzenia w „Piaście” Głogów sekcji pływackiej. Stało się to w 1985 roku. Bardzo szybko przyszły pierwsze, poważne sukcesy. Podopieczni Marka Groffika zaczęli zdobywać czołowe lokaty w Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików. Wielkim talentem pływackim błysnęli Agata Jankowska, Wojciech Pryszczewski oraz Marcin Adamczak.
W 1987 roku Agata i Wojtek zostali finalistami Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.
Ze względów finansowych w 1989 roku sekcja pływacka została przeniesiona do MZKS „Chrobry” Głogów. W listopadzie 1993r. w wyniku kolejnej reorganizacji ”Chrobrego” sekcja pływacka powraca do MKS „Piast” Głogów. Kadrę trenerską tworzą: Marek Groffik – trener koordynator, Andrzej Chalusiak oraz Mirosław Szwaczka. Zmieniające się przepisy dotyczące funkcjonowania klubu i stowarzyszeń sportowych wymusiły zmiany organizacyjne również w „Piaście” Głogów.

Dnia 04 marca 1996 roku Urząd Wojewódzki w Legnicy zatwierdził Statut klubu i wpisał Międzyszkolny Klub Sportowy „Piast” Głogów do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej pod numerem „199”. 28 marca 1998 roku wybrano pierwsze, oficjalne władze klubu.

W skład Zarządu weszli:

Andrzej Rawski - Prezes
Marek Groffik - Wiceprezes
Stanisław Kochanowski - Sekretarz
Jerzy Chojnacki - Członek
Mirosław Szwaczka - Członek

MKS „Piast” Głogów stał się pod względem liczebności sekcji i zawodników, drugim klubem w Głogowie po MZKS „Chrobry” Głogów. W klubie działają sekcje: pływacka, lekkiej atletyki, piłki ręcznej dziewcząt oraz piłki siatkowej dziewcząt. Dzięki bardzo dobrej pracy trenerskiej i finansowaniu klubu przez Radę Miasta Głogowa zawodnicy osiągają wiele znaczących sukcesów. Zdobywają medale Mistrzostw Polski, reprezentują Polskę na zawodach rangi mistrzowskiej oraz mityngach międzynarodowych. Prym w klubie wiodą pływacy oraz lekkoatleci.

W 1998 roku wybrane zostają nowe władze klubu.

Zarząd tworzą:

Marek Fyda - Prezes
Marek Groffik - Wiceprezes
Tadeusz Karpowicz – koordynator ds. młodzieży
Elżbieta Fernówka - Członek
Jerzy Chojnacki - Członek

Stan liczbowy sekcji pozostaje bez zmian.

Obecnie kadrę trenerską w poszczególnych sekcjach tworzą:

- sekcja pływacka - Marek Groffik, Andrzej Chalusiak, Mirosław Szwaczka
- sekcja lekkiej atletyki - Tadeusz Karpowicz, Przemysław Bielawa, Stanisław Kochanowski
- sekcja piłki ręcznej dziewcząt - Jerzy Chojnacki
- sekcja piłki siatkowej dziewcząt - Elżbieta Fernówka, Irena Dybczyńska-Bielawa
Główną Księgową w klubie jest Halina Żelazińska

SEKCJA PŁYWACKA

Powstała w 1985 roku na bazie Szkoły Podstawowej Nr 10 w Głogowie. Jej założycielem i trenerem został absolwent Wydziału Trenerskiego AWF Wrocław Marek Groffik. Początki były bardzo trudne. Brak środków finansowych na wyjazdy na zawody, brak sprzętu nie załamywał pasjonatów pływania w Głogowie. Bardzo aktywnie w rozwój sekcji pływackiej włączyli się rodzice. Szczególnie aktywnie działał ordynator głogowskiego szpitala Lech Jankowski, któremu pomagali Czesława i Andrzej Bręczewscy oraz Adam Butyński. Organizowali imprezy, z których dochód przeznaczali na dofinansowanie wyjazdów dzieci na zawody pływackie. W tym czasie młodzi adepci pływania musieli liczyć na finansowe wsparcie swoich rodziców. Wspólna praca zaowocowała bardzo szybko pierwszymi sukcesami. Już po roku działalności sekcji Agata Jankowska (100m st. grzbietowym) znalazła się na 14, a Wojciech Pryszczewski (100m st. klasycznym) na 22 miejscu w kraju, w kategorii młodzików. To spowodowało, że znaleźli się gestorzy, znalazły się pieniądze, a do sekcji zgłaszało się wielu chętnych do uprawiania pływania. Głogowscy pływacy zaczęli odnosić coraz większe sukcesy w różnego rodzaju zawodach. Poważnie zaczęli się liczyć nie tylko w dolnośląskim makroregionie. Do kadry trenerskiej dołączyli Mirosław Szwaczka oraz Andrzej Chalusiak.

W 1987 roku skromna 2 osobowa ekipa „Piasta” Głogów wystartowała po raz pierwszy w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Białymstoku. Debiut wypadł znakomicie, Agata Jankowska dwa razy wystartowała w finale A na 100 i 200m stylem grzbietowym zajmując 6 miejsce w kraju. Wojciech Pryszczewski zajął 10 miejsce na 100 m stylem klasycznym. Na tych właśnie zawodach objawił się wielki talent Agaty. W tym samym roku na Mistrzostwach Okręgu młodzi pływacy „Piasta” zdobywają 7 medali (3 złote i 4 brązowe). Na podium stanęli Agata Jankowska, Wojciech Pryszczewski i Marcin Adamczak.
Niestety, radość z uzyskanych wyników przyćmiła nagła śmierć Lecha Jankowskiego, wielkiego przyjaciela głogowskich pływaków. Zmarł 07.11.1987r.

Pierwszy medal w Mistrzostwach Polski w Szczecinie dla pływaków „Piasta” Głogów zdobyła Agata Jankowska. Wywalczyła 3 miejsce na 100 m stylem grzbietowym. Był to rok 1988. Na tych samych mistrzostwach Agata zajęła 4 miejsce na 200 m stylem grzbietowym, a Wojciech Pryszczewski był dwa razy 5 na 100 i 200 m stylem klasycznym.
W tym samym roku w finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej we Wrocławiu Agata i Wojtek zdobywają 3 brązowe medale.
10 listopada 1988 roku odbyły się w Głogowie zawody pływackie – Memoriał Lecha Jankowskiego. Zwyciężyła ekipa „Stali-Stocznia” Szczecin, przed „Piastem” Głogów oraz „Novitą” Zielona Góra.

Rok 1988 głogowscy pływacy zakończyli bardzo mocnym akcentem. Podczas Mistrzostw Szkolnego Związku Sportowego we Wrocławiu WOJCIECH PRYSZCZEWSKI POBIŁ REKORD POLSKI 13-LATKÓW na 50 m stylem klasycznym – 0:33,32 sek.
Kolejne lata przyniosły młodym pływakom „Piasta” Głogów wiele sukcesów. Oto najważniejsze z nich:

ROK 1989

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Agata Jankowska – złoty i brązowy medal
Wojciech Pryszczewski – 2 srebrne medale
Przemysław Sosiński – złoty i srebrny medal
Łukasz Lipiński – złoty i srebrny medal
Zbysław Jankowski – srebrny medal
W finale „A” wystąpili także Anna Włodarczak (4 i 6 miejsce) oraz Przemysław Brzeziński (5 miejsce).
Wojciech Pryszczewski został powołany do reprezentacji Polski juniorów na czwórmecz POLSKA-CSRS-NRD-RUMUNIA.
Wypadł bardzo dobrze, zajął dwa razy drugie miejsce.
Agata Jankowska została powołana do reprezentacji Polski juniorów na trójmecz POLSKA-CSRS-BUŁGARIA
(zajęła 5 i 8 miejsce).
Agata Jankowska i Wojciech Pryszczewski zajęli 2-3 miejsce w plebiscycie na „10 najlepszych uczniów-sportowców
Dolnego Śląska”.

ROK 1990

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Agata Jankowska – 2 złote i srebrny medal . Uzyskała minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów w Dunkierce.
Wojciech Pryszczewski – złoty i brązowy medal
Przemysław Sosiński – złoty i srebrny medal
Zbysław Jankowski – brązowy medal
Krzysztof Ulewicz – brązowy medal
Dawid Zemlak – srebrny medal
Sztafeta chłopców 4 x 100m zm. I 4 x 100m dow. – 2 srebrne medale
W finale „A” wystąpili: Krzysztof Kozakowski (4 m), Przemysław Brzeziński (5 m), Łukasz Lipiński (2 x 4 m),
Michał Grzybek (2 x 5 m), sztafeta 4 x 100 zm. chł. (4 m).
Agata Jankowska wywalczyła (jako juniorka) brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów, które odbyły się 15-16-17.03.1990r.
w Warszawie.
Agata Jankowska reprezentuje Polskę na Międzynarodowych Zawodach Pływackich o Wielką Nagrodę Słowacji – Bratysława 5.06.1990r. Zajmuje drugie i 2 x czwarte miejsce. Debiut w reprezentacji seniorów bardzo udany.
Powołanie jako trener otrzymuje Marek Groffik.

- Letnie Mistrzostwa Polski

Przemysław Sosiński - 2 złote medale
Łukasz Lipiński – srebrny medal
- Mistrzostwa Europy Juniorów - Dunkierka - lipiec 1990
Agata Jankowska wywalczyła 10 miejsce na 200 m stylem grzbietowym oraz 13 na 100 m stylem grzbietowym
W plebiscycie sportowym „Gazety Nowej” młodzi pływacy zdobyli czołowe miejsca.
Agata Jankowska – 2 miejsce
Łukasz Lipiński – 4 miejsce
Przemysław Sosiński – 5 miejsce
Wśród szkoleniowców zwyciężył Marek Groffik.

ROK 1991

- Zimowe Mistrzostwa Polski
Agata Jankowska – złoty medal na 200 m stylem grzbietowym z nowym REKORDEM POLSKI JUNIORÓW 16 LETNICH,
srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym
Paweł Borowy – złoty i srebrny medal
Krzysztof Kozakowski – srebrny medal
Dawid Zemlak – brązowy medal
Finał „A” – Przemysław Sosiński (4 m), Michał Grzybek (4 m), Łukasz Lipiński (5 m), Krzysztof Ulewicz (5 m).
Kolejny Rekord Polski Juniorek 16 i 17 letnich Agaty Jankowskiej na 50 m stylem grzbietowym
PUCHAR ŚWIATA – ROSTOK – Agata Jankowska – 6 miejsce na 50 m stylem grzbietowym i 9 miejsce na 100 i 200 m stylem grzbietowym

- Letnie Mistrzostwa Polski

Agata Jankowska – 2 złote medale, srebrny medal, 2 brązowe medale
Paweł Borowy – srebrny medal
Krzysztof Ulewicz – brązowy medal
Finał „A” – Przemysław Łukomski (4 m), Marcin Ostrowski (5 m), Michał Grzybek (5 m), Zbysław Jankowski (5 m), Wojciech Przyszczewski (5 m, 5 m).
W kolejnym plebiscycie sportowym „Gazety Nowej” wśród zawodników zwyciężyła Agata Jankowska. Siódme miejsce zajął Paweł Borowy.
Wśród szkoleniowców drugie miejsce zajął Marek Groffik.

ROK 1992

- Letnie Mistrzostwa Polski

Dorota Burda – srebrny i brązowy medal
Paweł Borowy – brązowy medal
Krzysztof Kozakowski – srebrny i brązowy medal
Zbysław Jankowski – brązowy medal
Finał „A” – Łukasz Kozakowski (5 m), Krzysztof Ulewicz (6 m), Krzysztof Kozakowski (4 m), Bartłomiej Kusz (7 m), Zbysław Jankowski (7 m).

Niestety, ze względów na trudności finansowe klubu, sekcję pływacką „Piasta” Głogów opuściła najlepsza zawodniczka Agata Jankowska, legitymująca się klasą mistrzowską. Przeszła do „Olimpii” Poznań (28.04.1992r.).
Wcześniej z uprawiania pływania zrezygnował Wojciech Pryszczewski. Była to duża strata dla głogowskiego pływania.

ROK 1993

Można śmiało powiedzieć, że był to rok Sebastiana Piotrowskiego. Młody pływak „Piasta” Głogów, zdobywa 7 medali Mistrzostw Polski Juniorów (w tym 6 złotych), trzy razy bije rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej. Poprawia 16 letni rekord Dariusza Wolnego na 400 m stylem zmiennym uzyskując czas 5:07,15 oraz dwa razy na 100 m stylem zmiennym. Najpierw uzyskuje czas 1:09,76, a następnie 1:09,56.
Do Kadry Narodowej Juniorów powołani zostają: Sebastian Piotrowski, Paweł Borowy oraz Dorota Burda.
Agata Jankowska (od 1992r. „Olimpia” Poznań) zajmuje 8 miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów w Sheffield,
w wyścigu 200 m stylem grzbietowym z nowym REKORDEM POLSKI.
Na Mistrzostwach Polski w Oświęcimiu zdobywa 3 złote medale.

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 4 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym, 100 i 200 m stylem zmiennym)
Dorota Burda – srebrny i brązowy medal (styl motylkowy)
Paweł Borowy – srebrny medal (styl motylkowy)
Finał „A” – M. Michalczyk (5,7 m), P. Łakomski (6 m), P. Borowy (4,5 m)

- Letnie Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 2 złote medale (100 m stylem klasycznym, 200 m stylem zmiennym), 1 srebrny (200 m stylem klasycznym)
Finał „A” – A. Małyniak (4 m)

ROK 1994

W dalszym ciągu następuje systematyczny rozwój talentu pływackiego Sebastiana Piotrowskiego oraz kilku innych zawodników, którzy również zaczynają odnosić znaczące sukcesy. Grupa ta zdobywa wiele medali Mistrzostwa Polski, czołowe lokaty na mityngach krajowych i zagranicznych. Do Kadry Narodowej Juniorów zostało powołanych 3 zawodników.

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 4 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym, 100 i 200 m stylem zmiennym). Najlepszy zawodnik Mistrzostw Polski w Raciborzu.
Sebastian Piaseczny – 2 srebrne medale (styl motylkowy)
Finał „A” – M. Michalczyk (5 m), M. Kuriata (5 m ), D. Krawiec (6 m).

- Letnie Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 2 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym), 1 brązowy
Sebastian Piaseczny – 2 złote medale (50 styl motylkowy, 200 styl zmienny), 2 srebrne
Maja Kuriata – 2 brązowe (100 i 200 m styl klasyczny)
Kadra Narodowa Juniorów: Sebastian Piotrowski, Sebastian Piaseczny oraz Maja Kuriata.

ROK 1995

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 3 złote medale (100 i 200 m styl klasyczny, 400 m styl zmienny)
Sebastian Piaseczny – 2 złote medale (200 m styl zmieny, 200 m styl motylkowy), 1 brązowy
Krzysztof Kozakowski – 1 srebrny medal, 2 brązowe
Maja Kuriata – 1 srebrny medal
Finał „A” – P. Czyż (4 m)

- Letnie Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 2 złote (100 i 200 m styl klasyczny)
Sebastian Piaseczny – 1 złoty (200 m styl motylkowy) i 2 srebrne
Krzysztof Kozakowski – 3 srebrne
Maja Kuriata – 2 srebrne
Finał „A” – M. Ostrowski (4 m), P. Czyż (7 m)
Kadra Narodowa Juniorów: Sebastian Piotrowski, Sebastian Piaseczny, Krzysztof Kozakowski, Maja Kuriata.

ROK 1996

Pomimo coraz większych trudności finansowych zawodnicy sekcji pływackiej odnoszą znaczące sukcesy. Maja Kuriata zdobywa brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów (jako juniorka), Sebastian Piotrowski oraz trener Marek Groffik otrzymują powołanie do Kadry Narodowej na Turniej Nadziei Olimpijskich w Dunajvaros (Węgry). Sebastian zdobywa tam 2 złote medale. Sebastian Piotrowski reprezentuje Polskę w Tumlowie (Czechy). Zwycięża na 100 i 200 m stylem klasycznym w międzypaństwowym trójmeczu pływackim Czechy-Słowacja-Polska.

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Sebastian Piotrowski – 2 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym), 1 brązowy
Maja Kuriata – brązowy medal M.P. Seniorów (200 m stylem klasycznym), 3 srebrne medale w M.P. Juniorów
Damian Krawiec – 2 srebrne medale

- Letnie Mistrzostwa Polski

Tomasz Pyk – 1 złoty medal (200 m stylem stylem klasycznym), 1 brązowy
Sebastian Piotrowski – 2 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym)
Finał "A" - P. Czyż, R. Zielony

ROK 1997

- Zimowe Mistrzostwa Polski

Maja Kuriata – 2 złote medale (50 i 100 m stylem klasycznym), 1 brązowy
Krzysztof Kozakowski – 1 srebrny, 1 brązowy medal
Damian Krawiec – 2 srebrne medale

- Letnie Mistrzostwa Polski

Tomasz Pyk – 2 srebrne medale
Dawid Smoliński – brązowy medal

ROK 1998

- Zimowe Mistrzostwa Polski
Sebastian Piotrowski – 3 srebrne medale (styl klasyczny)
Tomasz Pyk – srebrny i brązowy medal (styl klasyczny)
Krzysztof Kozakowski – brązowy medal w seniorach
Maja Kuriata – brązowy medal
Finał „A” – K. Kozakowski (5,6 m), M. Kuriata (5m), D. Krawiec (5,6 m), S. Piotrowski (5 m).

Po zimowych Mistrzostwach Polski ze względów finansowych klub opuszczają Sebastian Piotrowski, Krzysztof Kozakowski, Damian Krawiec oraz Maja Kuriata. Klub nie mógł spełnić finansowych żądań zawodników, którzy domagali się comiesięcznych wypłat stypendiów. Otrzymali oni „wolną rękę” na znalezienie sobie klubów, które spełnią ich finansowe oczekiwania. Pomimo takich strat kadrowych wśród zawodników, trenerzy w dalszym ciągu prowadzili bardzo dobrą i systematyczną pracę z pozostałymi, młodymi zawodnikami.
Jak pokazały letnie Mistrzostwa Polski, w sekcji ujawnił się kolejny, olbrzymi talent pływacki – Tomasz Pyk.
Podczas Mistrzostw Polski w Dżonkowie zdobył 2 złote medale (100 i 200 m stylem klasycznym).
Ustanowił wspaniały REKORD POLSKI 14-latków na 200 m stylem klasycznym 2:28,75.
Dawid Smoliński zdobył 2 srebrne medale w stylu klasycznym .
Do Kadry Narodowej Juniorów powołani zostali Tomasz Pyk oraz Dawid Smoliński.

LATA 1999 – 2004

Tomasz Pyk czyni wciąż olbrzymie postępy. Staje się najlepszym „żabkarzem” w kraju, w swojej kategorii wiekowej.
Plonem jego ciężkiej i systematycznej pracy jest kolejny rekord Polski.
Rok 1999 Szczecin – Tomasz Pyk ustanawia REKORD POLSKI 15-latków na 200 m stylem klasycznym 2:26,68.
Swój największy sukces sportowy odnosi w 2001 roku.
Zajmuje 6 miejsce na 200 m stylem klasycznym w Mistrzostwach Europy Juniorów w La Waleta na Malcie, jednocześnie ustanawiając wynikiem 2:16,62 nowy REKORD POLSKI JUNIORÓW.

W roku 2002 ze względów organizacyjnych i finansowych otrzymuje zgodę „Piasta” Głogów na przejście do „Unii” Oświęcim, gdzie stworzono mu warunki do dalszego rozwoju jego olbrzymiego talentu pływackiego. Klub opuszcza również Dawid Smoliński, który przenosi się do Raciborza.

Tomek do końca walczył o prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Do minimum zabrakła mu niespełna 1 sekunda.
Obecnie w sekcji pływackiej trenuje ponad 60 zawodników w 3 grupach wiekowych. Szkolenie odbywa się do wieku juniora młodszego. Najzdolniejsi pływacy przekazywani są do silnych finansowo ośrodków pływackich. Młodzi adepci pływania trenują pod okiem Marka Groffika, Andrzeja Chalusiaka i Mirosława Szwaczki.

2004-2008
Wkrótce


W taki oto sposób kształtowała się historia klubu. Obejmuje ona oczywiście tylko zawodników i osiągnięcia na najważniejszych imprezach pływackich. Oprócz tego klub posiada bardzo wiele sukcesów na nieco niższych szczeblach, których nie sposób zapamiętać i zapisać.

Opracował:
Marek Groffik

Poprawki i uaktualnienia:
Robert Zielony


Top